Daně 2024: Vrácení úroků z hypotéky – jak si odečíst hypotéku z daní?

V daňovém přiznání (nebo v ročním zúčtování daně) je možné požadovat vrácení zaplacených úroků z hypotéky (resp. může být uplatněn odpočet úroků). Z daní je možné odečíst až 150 000 Kč - daň se sníží až o 22 500 Kč, nebo i více. Na odečtení úroků je ale nárok jenom u hypotéky na bydlení.

Ten kdo platí hypotéku (nebo splácí úvěr ze stavebního spoření) si díky tomu může snížit daně (Finanční úřad vám může vrátit část zaplacených úroků).

Z daňového základu, je možné odečíst zaplacené úroky (platí i při refinancování). Daňový základ se díky tomu může snížit teoreticky až o 300 000 Kč (čímž by se snížila daň až o 45 000 Kč).

Jak na odpočet hypotéky z daní?

Možnost využít odpočet úroků z hypotéky, může být poměrně zajímavá. Zvláště u nové hypotéky, tvoří úroky podstatnou část splátky (cca první třetinu doby, tvoří úroky až 80% splátky).

Pro řadu zaměstnanců (nebo i podnikatelů) nabízí odpočet hypotéky možnost ušetřit až 22 500 Kč (u novějších hypoték), nebo dokonce až 45 000 Kč (u starších hypoték).

Kolik si mohu odečíst z daní za hypotéky

Za hypoték se dá z daní odečíst teoreticky až 45 000 Kč. To by ale musely být placeny opravdu velmi vysoké úroky.

Z daňového základu je možné odečíst:

  • Až 300 000 Kč – platí pro hypotéky do roku 2021 (daň se sníží až o 45 000 Kč)
  • Až 150 000 Kč – platí pro hypotéky od roku 2021 (daň se sníží až o 22 500 Kč)
  • Odečítají se jenom úroky (ne celá splátka hypotéky)
  • Za každých 1000 Kč odečtených úroků se výsledná daň sníží o 150 Kč

Kromě úroků z hypotéky, se toho dá z daní odečíst více (zaplacené penzijní nebo životní pojištění, různé dary a další odečitatelné položky).

Kdy je nárok na odpočet hypotéky?

Z daní se ale nedá odečítat jakákoliv hypotéka, kterou zrovna splácíte. Pro možnost odpočtu je několik omezení:

  • Musí to být hypotéka na bydlení (tj. na byt/dům kde bydlíte)
  • Musíte to být vaše hypotéka (musíte být uvedeni na smlouvě, nestačí jenom platit splátky)
  • Může to být i hypotéka/úvěr na rekonstrukci domu/bytu kde bydlíte
  • Můžete to být i hypotéka/úvěr na pozemek na kterém budete mít do 4 roků postavené bydlení
  • Můžete to být i hypotéka/úvěr na stavbu domu, ve kterém chcete bydlet

Co je potřeba doložit pro odpočet hypotéky?

Zaměstnanci, za které řeší daňové přiznání zaměstnavatel (roční zúčtování daně), musí do 15. Února dodat na mzdovou účtárnu potvrzení o zaplacených úrocích (banky nebo stavební spořitelny toto potvrzení posílají automaticky během ledna).

Podnikatelé, kteří si podávají daňové přiznání sami, musí identické potvrzení dát jako přílohou k daňovému přiznaní a vyplnit správný řádek v daňovém přiznání.

Pokud budete o odpočet zaplacených úroků z hypotéky žádat poprvé, tak bude potřeba ještě výpis z katastru a úvěrová smlouva.

U první žádosti o odpočet zaplacených, budete kromě potvrzení o zaplacených úrocích (od banky), budete potřebovat i výpis z katastru nemovití (výpisem doložíte, že se nejedná o komerční nebo rekreační nemovitost). A také úvěrovou smlouvu.

Platíte vysokou hypotéku? Máte nárok na příspěvek na bydlení?

Pokud má někdo vysoké náklady na bydlení (více než 30% čistého příjmu), tak může mít nárok na příspěvek na bydlení.

Viz: Přídavky na bydlení 2024 – kalkulačka, podmínky, žádost, zvýšení

Minimální příjem pro odpočet hypotéky

Aby bylo možné odečítat hypotéku z daňového základu (resp. aby měl takový odpočet nějaký praktický smysl), pak je nutné mít alespoň nějaký minimální příjem.

Pro zaměstnance to znamená příjem minimálně nějakých 17 133 Kč hrubého. Do této částky vychází daň 0 Kč (při započítání základní daňové slevy na poplatníka, při uplatnění daňové slevy na dítě, má smysl řešit odpočet hypotéky až při podstatně vyšším příjmu).

To samé platí i pro podnikatele. Aby se dala odečíst hypotéka, tak je nejprve nutné mít nějaký zisk. Pokud není zisk, nebo je jen minimální, tak se z příjmů z podnikání také obvykle neplatí žádné daně.

Aby si živnostník mohl odečíst hypotéku z daní, tak musí mít zisk alespoň 205 600 Kč (15% z této částky je 30 840 Kč, což je základní roční daňová sleva na poplatníka = z tohoto zisku vychází daň 0 Kč, není tedy co odečítat).

Kdy není nárok na odpočet hypotéky?

V některých případech se ale hypotéka z daní odečítat nedá:

  • Není to hypotéka na bydlení (jedná se například o rekreační objekt, který není určen pro trvalé bydlení, resp. vy v něm nebydlíte)
  • Jedná se o byt pořízený za účelem pronájmu (nebo jiné podnikatelské činnosti)
  • Nejsou zdanitelné příjmy (je příjem jenom z mateřské, rodičovské, podpory v nezaměstnanosti, nemocenské, z důchodu, apod.)
  • Jsou jenom příjmy daněné srážkovou daní (například příjem z brigády na DPP do 10 000 Kč)

Kdy se vrací zaplacené úroky z hypotéky?

Pokud vám díky odečtení zaplacených úroků vznikne nárok na daňový přeplatek, tak vám ho zaměstnavatel vrátí společně s výplatou za březen (peníze tedy dostanete v dubnu).

Podáváte-li daňové přiznání sami (kvůli jiným příjmům, nebo protože jste podnikatel), pak vám finanční úřad peníze vrací do 30 dnů (záleží i na tom, zda platíte nějaké zálohy na daň z příjmu a kolik – tj. jestli vůbec vznikne nárok na vrácení daní, nebo jestli prostě jen odvedete nižší daně).