Srovnání – nejlevnější povinné ručení v roce 2024 na auto nebo motorku

Povinné ručení nabízí skoro všechny pojišťovny a nabídka je velmi pestrá. Pojišťovny se předhání v tom, kdo nabídne nejlevnější povinné ručení, nebo kdo nabídne nejvíce různých doplňkových/bonusových služeb. Naše kalkulačka vám pomůže srovnat nabídky od různých pojišťoven.

Konkurenční boj mezi pojišťovnami, které nabízí povinné ručení (na auto, motorku, nebo i jiné vozidlo), je velmi silný. Jednotlivé pojišťovny se předhání v tom, která nabídne tu nejlevější nebo nejvýhodnější nabídku. Je tak možné sehnat i povinné ručení na auto, za částku už od 860 Kč.

S pomocí následující kalkulačky, si můžete sami vybrat to nejlacinější nebo nejvýhodnější povinné ručení pro rok 2024. K porovnání je k dispozici několik desítek různých nabídek od různých pojišťoven. Snadno si tak můžete vybrat, to co se vám nejvíce vyplatí.

Kalkulačka: Srovnání ceny povinného ručení v roce 2024


Porovnáváme nabídky mnoha pojišťoven, seznam všech pojišťoven najdete zde.

Co je to povinné ručení a k čemu je dobré?

Povinné ručení, je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích.

Jak již vyplývá z názvu tohoto pojištění, je určeno k pokrytí případných škod, vzniklých při provozu nějakého vozidla (auto, motorka, jiné vozidlo) na silnicích.

Bez uzavřeného povinného ručení, byste správně vůbec neměli s autem vyjet na silnici (jinak vám hrozí pořádně vysoká pokuta).

povinného ručení se pak následně platí škody, způsobené dopravní nehodou (pokud ji zaviníte vy). Platí to pro případné škody, které byste způsobili na jiných autech (vozidlech), na zdraví dalších účastníků dopravní nehody, nebo i další škody (na okolním majetku atp.).

Pro pokrytí škod, které si případně způsobíte sami na svém autě (vozidle), je určeno spíše havarijní pojištění (to případně pokryje i výměnu prasklého autoskla, a jiných škod, které nemusí přímo souviset s nějakou nehodou).

Limity pro povinné ručení jsou dány zákonem. Základní limit je ve výši 35/35 miliónů:

  • 35 miliónů na náklady spojené s úhradou škody na zdraví (pro každého z poškozených)
  • 35 miliónů korun na náklady spojené s úhradou škody na majetku (součet všech škod celkem, nevztahuje se na škody, na vašem autě (vozidle))

Kolik stojí nejlevnější povinné ručení v roce 2024?

To, kolik na povinném ručení zaplatíte za vaše auto, motorku nebo jiné vozidlo, závisí na více faktorech.

Například u povinného ručení na auto, bude záležet mimo jiné na objemu motoru. Výslednou cenu ale může ovlivnit i stáří vozu či věk majitele. Nebo i vaše řidičská historie, nebo lokalita, kde bydlíte.

Pro základní představu, se můžete podívat na následující tabulku, kde najdete orientační srovnání nejlevnější ceny povinného ručení v závislosti na objemu motoru.

Tabulka: srovnání ceny nejlevnějšího povinného ručení 2024

Objem v cm3 Nejnižší cena 2024
do 1000 cm3 863 Kč
1001 – 1250 1 216 Kč
1251 – 1350 1 600Kč
1351 – 1400 1 760 Kč
1401 – 1650 1 889 Kč
1651 – 1850 1 917 Kč
1851 – 2000 2 229 Kč
2001 – 2500 2 229 Kč
nad 2500 cm3 2 229 Kč

Jak vybrat nejvýhodnější povinné ručení – jenom cena nerozhoduje!

Nejlevnější povinné ručení, ale nemusí být vždy to nejvýhodnější. U nejlacinějších nabídek povinného ručení, obvykle pojišťovny nabízí jen základní pojistný limit. V některých případech je ale dobré zvážit, zda by se vám nevyplatil vyšší pojistný limit.

V základním (nejlevnějším) povinném ručení, také pojišťovny nenabízí buď vůbec žádné, nebo jen minimální doplňkové služby – jako je například asistenční služba, bezplatná odtahová služba a další.

I zde se vyplatí zvážit, co je lepší. Jestli ušetřit na pravidelné platbě pojištění, s tím že v případě nehody zaplatíte nemalou částku navíc. Nebo jestli je lepší, o něco málo vyšší pravidelná platba, s tím že vás to pak při nehodě, nic nestojí.