Kolik je pokuta za chybějící povinné ručení? Nebo pokuta za chybějící zelenou kartu?
Povinné ručení je na rozdíl od havarijního pojištění, prostě povinné. Nařizuje to zákon. Povinné ručení, je povinné pojištění, které musí mít všechna auta, která chtějí jezdit po silnici. A neplatí to jenom pro auta.
Povinné ručení, musí mít i motorky. Což zahrnuje všechno s objemem motoru nad 50 cm3. Tedy jak motorky, tak i skútry, mopedy, motorová kola, motorové koloběžky, sidecary, nebo také i motorové tříkolky a čtyřkolky.
Pravděpodobně už od března 2024, začíná platit novela zákona, a povinné ručení bude nově povinné i pro některé elektro koloběžky (s rychlostí nad 25 km/hod). Dokonce byly i návrhy, aby bylo povinné ručení i pro elektro kola, ale pro cyklisty se zatím nic nemění.
Kdy musí mít auto nebo motorka sjednáno povinné ručení? Rozhodují značky!
Povinné ručení musí být sjednáno (a zaplaceno) na každé registrované vozidlo. To že se s ním vůbec nejezdí (nebo že toho auto ani není schopné), nikoho nezajímá. Platí jednoduché pravidlo. Má to značky? Pak to musí mít i pojištění!
Povinné ručení se netýká například zahraničních vozidel (musí mít ale platnou zelenou kartu). Povinné ručení neplatí ani hasiči, policie nebo armáda. Jinak už ale moc dalších výjimek není.
Vyhnout se placení povinného ručení je možné jenom tak, že odevzdáte značky. Pokud do 14 dnů od skončení poslední pojistky nezaplatíte další, nebo neodevzdáte značky, pak už za to může hrozit pokuta. Ta hrozí hned od 15 dne – není žádná další doba „hájení“ nebo nějaká ochranná lhůta. Jenom těch prvních 14 dní.
Pokud tedy máte z nějakého důvodu nepojízdné auto, a nechcete na něj platit povinné pojištění, tak je nutné odevzdat značky do depozitu. Jinak to může být i hodně drahé (pokuty jsou násobně vyšší, než kolik byste na povinném ručení zaplatili za rok).
Nejlevnější povinné ručení 2024 – úspora až 2000 Kč, vyřízení do 5 minut online
Pokud byste chtěli sehnat nejlevnější povinné ručení pro rok 2024, pak je možné využít tento online srovnávač:
Většina řidičů má šanci ušetřit až 2000 Kč (průměrná úspora, může to být i více). Pro srovnání jsou zahrnuty nabídky od 16 různých pojišťoven. Vše se dá vyřídit online a do 5 minut.
Kromě povinného ručení, je možné sjednat i havarijní pojištění, s velmi výhodnými podmínkami, a velkých rozsahem krytých pojistných rizik.
Jaké jsou sankce za nezaplacené povinné ručení?
V souvislosti s povinným ručením mohou nastat v zásadě dvě různé situace:
- Nemáte vůbec zaplacené povinné ručení
- Nepředložíte zelenou kartu
Kolik je pokuta za chybějící povinné ručení?
Za chybějící povinné ručení, může být pokuta poměrně hodně vysoká. ČOP (Česká kancelář pojistitelů) si za každý den nezaplaceného povinného ručení naúčtuje pokutu 300 Kč. Pokuta za nezaplacené povinné ručení, může být až 40 000 Kč. A to jenom v případě, že není způsobena dopravní nehoda.
Pokud budete jezdit s autem, na které není sjednáno (zaplaceno) povinné ručení, a způsobíte nějakou dopravní nehodu), tak to může stát až 300 000 Kč. ČOP bude po nehodě vymáhat tuto částku, jako pokutu a náhradu za způsobenou škodu.
Kolik je pokuta za chybějící zelenou kartou?
V případě, že vám bude chybět jenom zelená karta, pak to není tak drahé. Pokuta za nepředloženou zelenou kartu, může být až 3000 Kč.
Musí být zelená karta papírová (vytištěná) nebo stačí v mobilu?
Aktuálně už ani nutné sebou vozit papírovou kartičku. Stačí, když máte zelenou kartu jenom v mobilu (v elektronické podobě – vyfocenou, naskenovanou, nebo to co jste dostali v emailu od pojišťovny). Dnes už většina pojišťoven, posílá dočasnou zelenou kartu, ihned po uzavření pojistky do emailu.
Ono ve výsledku už zelená karta, ani nemusí být zelená. Platí, i když bude bílá. A nemusí být papírová. Stačí ji při kontrole ukázat na mobilu. Takže pokud si zelenou kartu uložíte do mobilu, pak je šance, že ji zapomenete a budete muset platit pokutu, jen velmi nízká.
Od 1. ledna 2024 u sebe nemusíte mít ani řidičák
Od začátku roku 2024, by ostatně neměl být potřeba už ani řidičák. Pokud vás zastaví dopraváci, tak bude stačit, když prokážete svoji totožnost. A oni si už sami ověří, jestli máte platný řidičák.
Vozit sebou plastovou kartičku (řidičský průkaz), ale bude stále nutné, pokud s autem vyrazíte někam za hranice. Při ježdění po ČR, už ale můžete nechat řidičák klidně doma.
Od začátku roku 2024 se budou zvyšovat pokuty za parkování
V roce 2024 budou i další změny. Například se zdraží pokuty za špatné parkování (nebo i za některé další dopravní přestupky).
Od ledna 2024, bude pokuta za parkování řešená na místě do 1500 Kč (s možností vyřešit vše i jenom domluvou). Ve správním řízení to ale bude až 5000 Kč. Navíc se zvyšuje i maximální pokuta při sloučení více pokut – nově to bude až 25 000 Kč.
Pokud byste neoprávněně parkovali na invalidech, tak to od ledna 2024 bude také dražší. Pokuta za parkování na místech pro invalidy, bude nově od 2500 do 3500 Kč.
Nový bodový systém od začátku roku 2024
Od ledna 2024 těch změn ale platí podstatně více. Budou se zpřísňovat tresty za různé dopravní přestupky. Nově také budou jenom 3 bodové sazby – za přestupek bude možné dostat 2, 4 nebo 6 trestných bodů. Budou se zvyšovat pokuty. Jak ty zaplacené na místě, tak i ty řešené ve správním řízení – některé pokuty se zvyšují až o 150%:
Pokuta za telefonování za jízdy = na místě to bude 2500 Kč až 3000 Kč, ve správním řízení to nově bude od 4000 Kč do 10000 Kč (+ 4 trestné body).
Pokuta za jízdu pod vlivem = na místě to bude 7000 Kč až 25000 Kč (+ 6 trestných bodů)
Pokuta za odmítnutí dechové zkoušky = maximální pokuta se zvýší až na 75000 Kč (+ můžete přijít o řidičák až na 3 roky).
Pokuta za vysokou rychlost (+40 km/hod v obci nebo +50 km/hod mimo obec) = na místě to nově bude 7000 Kč – 25000 Kč (+ nově i možnost sebrat řidičák okamžitě na místě; + 6 trestných bodů).
Pokuta nezastavení před přechodem = na místě to bude 4500 Kč – 5500 Kč, v přestupkovém řízení od 7000 Kč do 25000 Kč (+ 6 trestných bodů).