Kalkulačka: Výpočet podpory nezaměstnanosti 2024

O tom, kolik je podpora v nezaměstnanosti rozhoduje vaše výplata ze zaměstnání. Výpočet podpory se provádí z průměrné čisté mzdy za předchozí 3 měsíce. Maximální podpora je v roce 2024 ve výši 24 608 Kč měsíčně. A můžete na ni mít nárok až 11 měsíců.
Pokud přijdete o zaměstnání nebo ukončíte podnikání jako OSVČ, pak můžete mít nárok na podporu pro nezaměstnané od Úřadu práce. Abyste měli nárok na podporu, musí být splněna základní podmínka minimální „odpracované“ doby (doby účasti na důchodovém pojištění), v délce minimálně 12 měsíců za poslední dva roky.

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024. Dozvíte se také další užitečné informace související s podporou pro nezaměstnané od Úřadu práce.

Kalkulačka: Výpočet podpory pro nezaměstnané v roce 2024

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024

Podpora v nezaměstnanosti se u zaměstnanců vypočítá na základě jejich průměrné čisté mzdy za předchozí kalendářní čtvrtletí, z posledního zaměstnání.

Výše podpory je odstupňována:

  • 65% z průměrné čisté mzdy za první dva měsíce
  • 50% z průměrné čisté mzdy za druhé dva měsíce
  • 45% z průměrné čisté mzdy za zbytek doby (1 – 7 měsíců)

Pokud je zaměstnání ukončeno ze strany zaměstnance bez uvedení vážného důvodu, pak je podpora po celou dobu jen 45%. Pokud by byl pracovní poměr ukončen z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, tak na podporu nemusí být nárok vůbec.

Pro podporu v nezaměstnanosti současně platí omezení pro maximální částku. V roce 2024 platí tyto limity:

  • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 = 24 608 Kč měsíčně
  • Maximální podpora při rekvalifikaci v roce 2024 = 27 578 Kč měsíčně

Jak dlouho se bere podpora v nezaměstnanosti

Doba, po kterou se bere podpora v nezaměstnanosti, je odstupňována podle věku:

  • 5 měsíců při věku do 50 roků
  • 8 měsíců při věku od 50 do 55 roků
  • 11 měsíců při věku nad 55 roků

Pokud máte při ukončení zaměstnání nárok na odstupné, tak to nemá žádný vliv na podporu v nezaměstnanosti (od 1. 1. 2024 se mění podmínky, dříve bylo odstupné důvodem, proč se nevyplácela podpora v nezaměstnanosti první 3 měsíce na ÚP, toto omezení ale bylo zrušeno).

Změna podmínek u podpory v nezaměstnanosti 2024

Od začátku roku 2024, se změnily některé podmínky u podpory v nezaměstnanosti. Během roku 2023, vláda navrhla velký balík změn (konsolidační balíček, změny u daní a změny u důchodů). Byly schváleny i změny, které budou mít vliv na podporu v nezaměstnanosti:

  • odstupné přestane hrát roli, při posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti (i když bude v roce 2024 při výpovědi nárok na odstupné, podpora se bude vyplácet hned od začátku evidence na Úřadu práce)
  • pro nárok na další podporu (opakovaná evidence na Úřadu práce), bude nutná delší odpracovaná doba v novém zaměstnání (minimálně 5 měsíců v nové práci; v některých případech to dokonce bude minimálně 9 měsíců)

Více informací o změnách pro nezaměstnané v roce 2024, najdete zde.

Kdy chodí podpora v nezaměstnanosti na účet

Podpora v nezaměstnanosti je vyplácena podobně, jako výplata zpětně, za předchozí měsíc.

Výplatní termín se pak může lišit na jednotlivých Úřadech práce. Různé úřady (v různých městech) mají nastaveny odlišné výplatní termíny.

Podpora v nezaměstnanosti by vám měla přijít na účet v průběhu měsíce.

Podpora v nezaměstnanosti a přivýdělek nebo brigáda

V době, kdy jste nezaměstnaní na Úřadu práce, máte omezenou možnost nějakého přivýdělku nebo brigády.

V době, kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, nesmíte mít žádný přivýdělek. Čistěte teoreticky, není možné pracovat ani zadarmo.

Až ve chvíli, kdy vám přestane být vyplácena podpora, máte možnost nějaké brigády nebo přivýdělku. I tak je to ale omezené.

Jako nezaměstnaný na Úřadu práce, si můžete vydělat maximálně jednu polovinu minimální mzdy. Minimální mzda je v roce 2024 ve výši 18 900 Kč. Můžete si tedy vydělat maximálně 9 450 Kč měsíčně.

Nesmíte také pracovat na dohodu DPP (dohoda o provedení práce), ale pouze na dohodu DPČ (dohoda o pracovní činnosti).

Jako nezaměstnaný na Úřadu práce, také nesmíte podnikat. Resp. pokud byste jako nezaměstnaní zahájili podnikání, tak tím automaticky přicházíte o nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Podpora v nezaměstnanosti a neschopenka

Pokud po skončení zaměstnání onemocníte, můžete mít nárok na placenou neschopenku. Pokud je dočasná pracovní neschopnost zahájena do 7 dní od skončení zaměstnání, tak máte nárok na standardní placenou neschopenku. Rozdíl je zde pouze v tom, že za prvních 14 dní nic nedostáváte.

Pod dobu, kdy budete brát nemocenské dávky, nebudete současně dostávat podporu v nezaměstnanosti. Není možné mít současně nemocenskou a podporu. Opět ale o nic nepřicházíte. Podobně jako u odstupného, na podporu byste začali mít nárok po skončení neschopenky.

Co dělat, když skončí podpora v nezaměstnanosti

Pokud vám skončí nárok na podporu v nezaměstnanosti a vy jste stále bez zaměstnání a bez příjmu, je to určitě složitá situace. Můžete mít případně nárok na některé sociální dávky.

Jako například příspěvek na bydlení, nebo dávky hmotné nouze jako je příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. I tyto sociální dávky se vyřizují na Úřadu práce.

Podpora v nezaměstnanosti a exekuce

Pokud jste v exekuci a máte nařízeny srážky ze mzdy, pak se tomu nevyhnete ani u podpory v nezaměstnanosti.

I podpora totiž patří mezi příjmy, na které si exekutor může „sáhnout“. Z podpory v nezaměstnanosti tak jsou prováděny standardní exekuční srážky jako z výplaty. Zůstane vám tedy nezabavitelné minimum a ještě jedna třetina (nebo dvě třetiny) z podpory v nezaměstnanosti.