Kalkulačka – Výpočet exekuce na plat 2018

V této kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik peněz vám zůstane z výplaty při exekuci.

Zajímalo by vás, kolik peněz vám může exekutor zabavit z platu v roce 2018? Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet exekučních srážek z platu (nebo i z jiného příjmu). Podíváme se na to, jak je to s nezabavitelnou částkou, kolik peněz by vám měl exekutor nechat, a kolik si může zabavit.

Podíváme se i na to, k jakým změnám v roce 2018 dochází. A také na to jaký je rozdíl mezi přednostní a nepřednostní exekucí, nebo na to, jak se projeví, pokud máte děti nebo manželku/manželka.

Kolik je exekuce na plat v roce 2018?

U exekuce na plat záleží to, kolik peněz vám zůstane především na tom, jak vysoká je vaše čistá mzda (výpočet exekuce se provádí z čisté výplaty) a také na to, zda se jedná o přednostní (zůstává méně peněz) nebo nepřednostní exekuci. V neposlední řadě pak záleží i na tom, jestli máte vyživovací povinnost na nějaké děti nebo manžela/manželku.

Kolik je nezabavitelné minimum při exekuci v roce 2018?

Základní nezabavitelné minimum, tedy to co vám exekutor v žádném případě nemůže zabavit je v roce 2018 částka 6255,33 Kč. Tedy o něco málo více než jak tomu bylo v roce 2017. Díky tomu by vám mělo od 1. 1. 2018 zůstat z výplaty při exekuci „o pár korun více“.

Pokud navíc máte vyživovací povinnost na dítě/děti nebo manžela/manželku, pak se základní nezabavitelné minimum zvyšuje o 1556,33 Kč za každou takovou osobu.

Pokud byste tedy měli například manželku a jedno dítě, pak celková nezabavitelná částka v roce 2018 bude 9338 Kč.

Kolik mi zůstane z výplaty?

V této kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik peněz vám zůstane z výplaty při exekuci. Stačí zadat vaši čistou mzdu, počet dětí, nebo to jestli máte manžela/manželku a zvolit typ exekuce.

Kalkulačka exekuce na mzdu 2018
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Výpočet exekuce na plat

Výpočet exekuce na plat je jednoduchý. Z čisté mzdy se odečte nezabavitelné minimum (vysvětleno výše). Zbytek mzdy se rozdělí na třetiny (pokud je zbytek mzdy vyšší než 9338, pak se na třetiny dělí jen 9338, zbytek dostává exekutor).

Pokud máte nepřednostní exekuci, zůstanou vám ze zbytku mzdy (nebo z 9338 Kč) dvě třetiny. Mezi nepřednostní exekuce patří „obyčejné“ dluhy – půjčky, kreditky, nákupy na splátky, faktury za plyn, vodu, elektřinu, pokuty za MHD apod.

Pokud máte přednostní exekuci, zůstane vám jen jedna třetina ze zbytku mzdy (nebo z 9938 Kč). Mezi přednostní pohledávky patří třeba dluh na alimentech, dluhy na sociálním a zdravotním pojištění, daně, náhrada škody způsobená trestným činem apod.

Exekuce na důchod, rodičovskou, mateřskou apod.

Exekuce se netýká jen výplaty. Exekutor může zabavit skoro jakýkoliv pravidelný příjem. Exekuce je tedy možná i na důchod, na mateřskou, na rodičovský příspěvek, na podporu v nezaměstnanosti, na některé sociální dávky, na nemocenské dávky, apod.

Ve všech těchto případech ale platí, že by vám měla zůstávat vždy nezabavitelná částka (vysvětleno výše) a část ze zbytku (jedna nebo dvě třetiny ze zbytku do výše 9338 Kč.